perjantai, 04 joulukuu 2020 11:29

Nuorten Leijonien MM-ehdokkaat valittu

Kirjoittanut SJL toimitus

Suomen MM-ehdokkaat 25.12.-5.1. Kanadan Edmontonissa pelattaviin Nuorten MM-kisoihin on valittu. Lopullinen kisoihin matkaava joukkue - kolme maalivahtia, kahdeksan puolustajaa ja 14 hyökkääjää - nimetään lauantaina 12.12. kun pelaajat ovat käyneet läpi karanteenin ja kolmen koronatestin sarjan.

- Joukkueessa on monipuolisesti erilaisia taitoja. Olemme myös halunneet korostaa, että olemme sitoutunut ja yhtenäinen joukkue - pelaajat ja johtoryhmä ovat halukkaita tekemään ilmaiset asiat hyvin menestymisen eteen, päävalmentaja Antti Pennanen kertoo.


Nuorten Leijonien MM-ehdokkaat

Maalivahdit:
Blomqvist Joel, Kärpät/Hermes
Markkanen Juho, SaiPa/Ketterä
Piiroinen Kari, Tappara/TUTO Hockey
Randelin Eetu, Jukurit
Taponen Roope, HIFK/K-Espoo

Puolustajat:
Hatakka Santeri, Ilves
Heinola Ville, Lukko
Kokkonen Mikko, Jukurit
Määttä Rami, Ässät
Niemelä Topi, Kärpät
Pulli Valtteri, TPS
Puutio Kasper, Kärpät
Rafkin Ruben, TPS
Rajaniemi Matias, Pelicans
Viro Eemil, TPS

Hyökkääjät:
Aaltonen Leevi, KalPa
Helenius Samuel, JYP
Hirvonen Roni, Ässät
Järventie Roby, Ilves
Korhonen Benjamin, KalPa
Lambert Brad, JYP
Lundell Anton, HIFK
Mäntykivi Matias, SaiPa
Nikkanen Henri, Jukurit
Petman Mikko, Lukko
Puhakka Petteri, Tappara/TUTO Hockey
Pyyhtiä Mikael, TPS
Pärssinen Juuso, TPS
Räty Aku, Kärpät
Simontaival Kasper, Tappara/TUTO Hockey
Valkeejärvi Samuel, JYP

 


Alle 20-vuotiaiden maailmanmestaruudesta pelattiin Kanadan Edmontonissa 25.12.2020 – 5.1.2021.


Kisaviestinnässä käytimme tunnisteita #U20fi #NuoretLeijonat #WorldJuniors


LOHKOJAKO

Alkulohko A:
Kanada
Saksa
Slovakia
Suomi
Sveitsi

Alkulohko B:
Itävalta
Ruotsi
Tshekki
USA
Venäjä


SUOMEN OTTELUT:
Alkulohko:

La 26.12. 01.00
Saksa 3–5 Suomi Maalikooste
Su 27.12. 21.00
Suomi 4–1 Sveitsi Maalikooste
Ke 30.12. 21.00
Suomi 6–0 Slovakia Maalikooste
Pe 01.01. 01.00
Kanada 4–1 Suomi Maalikooste
Puolivälierät:
La 02.01. 19.00
Venäjä 2–1 Saksa
La 02.01. 22.30
Suomi 3–2 Ruotsi Maalikooste
Su 03.01. 02.00
Kanada 3–0 Tshekki
Su 03.01. 05.30
USA 5–2 Slovakia
Välierät:
Ti 05.01. 01.00
Kanada 5–0 Venäjä
Ti 05.01. 04.30
USA 4–3 Suomi Maalikooste
Mitaliottelut:
Ke 06.01. 00.30
Pronssiottelu
Suomi 4–1 Venäjä Maalikooste
Ke 06.01. 04.30
Loppuottelu
Kanada 0–2 USA

Ajat Suomen aikaa. Edmontonissa kello on 9 tuntia vähemmän.


KOKO OTTELUOHJELMA


SUOMEN MM-JOUKKUE:

Maalivahdit:
1 Piiroinen Kari, Tappara/TUTO Hockey
30 Blomqvist Joel, Kärpät/Hermes
31 Taponen Roope, HIFK/K-Espoo

Puolustajat:
2 Hatakka Santeri, Ilves
3 Rafkin Ruben, TPS
4 Heinola Ville, Lukko
6 Viro Eemil, TPS
7 Niemelä Topi, Kärpät
10 Puutio Kasper, Kärpät
12 Rajaniemi Matias, Pelicans
35 Kokkonen Mikko, Jukurit

Hyökkääjät:
13 Järventie Roby, Ilves
15 Lundell Anton, HIFK
19 Puhakka Petteri, Tappara/TUTO Hockey
20 Helenius Samuel, JYP
21 Pyyhtiä Mikael, TPS
22 Hirvonen Roni, Ässät
23 Petman Mikko, Lukko
27 Pärssinen Juuso, TPS
28 Nikkanen Henri, Jukurit
29 Simontaival Kasper, Tappara/TUTO Hockey
32 Mäntykivi Matias, SaiPa
33 Lambert Brad, JYP
34 Räty Aku, Kärpät
36 Korhonen Benjamin, KalPa


SUORAT LÄHETYKSET: TV5 JA DPLAY


IIHF:N VIRALLISET KISASIVUT


KAIKKI U20:N UUTISOTSIKOT LEIJONAT.FI:SSÄ


 

Etsi sivustolta